Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Młodzież z bielski...
Zagraniczne staże ...
Menedżer gastronom...
Jak znaleźć pracę ...
Barista – za...
Warsztaty ze Starb...
Rewolucja w rekrut...
Szkolenie kucharsk...
Niezadowolony klie...
Ustroń i Mikorzyn ...
Szkolenie kelnersk...
Wizerunek biznesme...
Przebojowi wariaci
Rekrutacja zewnętr...
Praca i edukacja w...
PZH zaprasza na sz...
Język angielski w ...
Big Brother dla ka...
Sprawdź jaki masz ...
Nieobecny usprawie...
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
Smoker
Chef Mate
Grill Kamado
Gastromix
Naczynia Polska
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Elmak
Hello Coffee
Belgium`s Best
Iglotex
Menos
Caffetea
Fanex
Nektar Natura
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Twoja kariera
Oszustwa w pośrednictwie pracyObietnice pracy to towar, który w czasach szalejącego bezrobocia sprzedaje się znakomicie. Świetnie prosperują ci, którzy wiedzą, jak sięgnąć do kieszeni bezrobotnych.

W prasie, mimo zastoju na rynku pracy, wciąż roi się od ciekawych ofert. Dla bardziej wymagających są duże ogłoszenia modułowe znanych firm, dla skromniejszych - ogłoszenia drobne. Właśnie w tej drugiej grupie czyhają pułapki.

Według Magdaleny Kurpiewskiej, kierownika działu rekrutacji i starszego konsultanta w firmie doradczej Job Center, około 20 proc. tych ofert jest nieuczciwych lub wprowadza czytelników w błąd, bo ich treść nie zgadza się z rzeczywistą ofertą.

Coraz częściej szukający pracy skarżą się, że firmy ogłaszają się w prasie tylko po to, by spełnić wewnętrzne procedury, a w rzeczywistości już znalazły odpowiedniego pracownika. Takie zjawisko potwierdza Magdalena Kurpiewska: - Sami doświadczyliśmy tego na własnej skórze. Dla dużej firmy telekomunikacyjnej znaleźliśmy w bazie danych kilku kandydatów. Wszystkich poddaliśmy testom, przeprowadziliśmy z nimi wiele rozmów, przez gęste sito przeszły cztery osoby. Wtedy okazało się, że żadna z nich nie spełniła oczekiwań klienta, a nagle pojawiła się osoba z zewnątrz, która została zatrudniona.

JAKICH OGŁOSZEŃ PRASOWYCH UNIKAĆ -


radzą Magdalena Kurpiewska z Job Center i Marcin Balcerzak z HRK • Atrakcyjne propozycje pracy za granicą. Nie wszystkie oferty to oszustwa, ale podejrzane jest żądanie pieniędzy za załatwienie formalności i brak informacji o organizatorach. Uwaga na platformy wiertnicze, zagraniczne statki wycieczkowe, wolontariat w Afryce, prace w charakterze kelnerek czy hostess.

 • Superoferty, wyjątkowe okazje, bardzo wysokie zarobki w krótkim czasie. W takich ogłoszeniach nie ma zwykle informacji o oczekiwaniach wobec przyszłego pracownika, pracodawca wiele oferuje, a nie wymaga wysokich kwalifikacji.


 • Praca w firmie, która nie podaje nazwy, powinna budzić niepokój. Podejrzane jest, jeśli w rozmowie telefonicznej nie możemy dowiedzieć się niczego konkretnego: nazwy firmy, dokładniejszych informacji o jej działalności czy obowiązkach przyszłego pracownika, a pada tylko stwierdzenie, że wszystko zostanie wyjaśnione podczas rozmowy kwalifikacyjnej.


 • Praca w firmie, której działalności nie można zweryfikować. Nie ma jej w książce telefonicznej, w Internecie, w informacji telefonicznej.


 • Ciekawa praca w firmie, której adres to skrytka pocztowa lub mieszkanie w bloku.


 • Prace chałupnicze, gdzie trzeba najpierw zainwestować, by w nieokreślonej przyszłości zarobić pieniądze.


 • Atrakcyjna praca, o której dowiesz się więcej, dzwoniąc pod numer telefonu komórkowego. W słuchawce słychać wiadomość nagraną na sekretarce: dodatkowych informacji dowiedz się, dzwoniąc pod numer telefonu 0 700 16... Za każdą minutę zapłacisz 4,22 zł.


GDZIE SZUKAĆ POMOCY W PRZYPADKU KONFLIKTU Z PRACODAWCĄ
 1. Okręgowy Inspektor Pracy (OIP)

  Jeśli mamy umowę o pracę, możemy złożyć skargę do OIP. Inspektorat przeprowadzi kontrolę w firmie i zawiadomi nas o jej wynikach w ciągu miesiąca. Dowiemy się, czy pracodawca naruszył prawo. Jeśli tak, to zostanie wezwany do naprawienia szkód. Jeśli tego nie zrobi, zostanie ukarany grzywną. Inspektor pracy zostawia pracodawcy zalecenia i może żądać sprawozdania z ich wykonania. Po jakimś czasie może pojawić się w firmie i sprawdzić, czy naruszenia zostały usunięte.


 2. Sąd pracy

  Jeśli podpisaliśmy umowę o pracę, możemy dochodzić swoich praw przed sądem pracy. W przeciwieństwie do sądu cywilnego nie ponosimy żadnych kosztów.


 3. Sąd cywilny

  Jeśli podpisaliśmy umowę cywilnoprawną, czyli umowę zlecenia lub o dzieło, możemy dochodzić swoich praw jedynie przed sądem cywilnym. Najpierw wysyłamy pracodawcy wezwanie do zapłaty z wyznaczonym terminem (np. 14 dni od daty wystawienia wezwania). Jeśli nie zapłaci, kierujemy sprawę do sądu. Kolejny krok wiąże się już niestety z kosztami - w sądzie trzeba uiścić 7 proc. wartości przedmiotu sporu. Potem pozostaje cierpliwie czekać, bo takie sprawy mogą ciągnąć się latami.


 4. Związek zawodowy

  Jeśli pracownik jest członkiem związku zawodowego, to ten ma prawo występowania z urzędu w obronie praw pracowniczych swego członka. Jeśli nie należy do związku, to i tak może zwrócić się do niego z prośbą o interwencję w swojej sprawie (wynika to z ustawy o związkach zawodowych). Związki mogą też reprezentować interesy pracownika w sporze z pracodawcą w sądzie.


 5. Komisja pojednawcza

  Komisja pojednawcza, czyli polubowne załatwianie sporów między pracodawcami a pracownikami, to, niestety, martwy twór. W razie konfliktu w firmie powołuje się specjalny zespół orzekający, czyli sąd polubowny. Rozstrzyga on spór - pracownik może się nie zgodzić z orzeczeniem i skierować sprawę do sądu pracy.

SZUKAJĄC PRACY, PRZESTRZEGAJ KILKU ZASAD


- radzi socjolog Alicja Kostecka
 1. Nie trać czasu na myślenie o tym, że nie masz pracy, ale działaj. Każdy pomysł na pracę zamieniaj w działanie.


 2. Decyzję o zatrudnieniu nowego pracownika podejmuje szef firmy, a nie kadrowa. Postaraj się zatem dotrzeć do samego szefa (dopiero potem do kadrowej).


 3. Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej czujesz, że nie masz wystarczających kwalifikacji, by otrzymać pracę, spróbuj zarazić pracodawcę swoim entuzjazmem i okazać ogromną ochotę do pracy.


 4. Nie bądź skromny i nie ukrywaj swoich wyjątkowych umiejętności. Nigdy nie wiadomo, co akurat może przekonać do ciebie pracodawcę.


 5. Staraj się wyjść poza krąg tematów dotyczących bezrobocia. Nie myśl o tym bez przerwy. Buduj siatkę kontaktów z ludźmi aktywnymi zawodowo.


 6. Jeśli przez dłuższy czas nie możesz znaleźć pracy, pomyśl o zmianie branży, zawodu czy o podniesieniu kwalifikacji.


 7. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie sprzedajesz siebie, a tylko swoje umiejętności, czas, plany. Oferujesz pracodawcy swoją ofertę, a nie siebie.


 8. Twoje relacje z przyszłym pracodawcą powinny być partnerskie. Nie traktuj go jak opiekuna czy ojca. Nie miej poczucia winy, jeśli twoja oferta została odrzucona. Nie trać wiary w siebie i szukaj dalej.
 


 Wersja do druku         Poleć znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Robvita Rational Robot - Coupe Smoker Chef Mate Grill Kamado Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska Gros HAGEA Kocham Wodę Metro-Catering-System InEwi Firelight Glass Goblet – sprzedaż hurtowa sztućców Hello Coffee Espiga Iglotex Artek Secpol Belgium`s Best Fanex Steinberg
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000