Krakowski Gastronomik nr 1 od kilkunastu lat organizuje zagraniczne staże zawodowe dla swoich uczniów i nauczycieli. Możliwe jest to dzięki projektowi Smaki Europy - zagraniczne staże uczniów i nauczycieli jaki realizowany jest przez nowohucki gastronomik w ramach programu Erasmus+ i Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
 |
 |
Jedyny dylemat jaki mają przyszli uczestnicy to: gdzie jechać? Nad Ocean Atlantycki czy nad Morze Śródziemne ? W Wysokie Tatry czy może do zabytkowej Norymbergi? Zwiedzić Francję, Niemcy, Cypr czy Słowację? Oczywiście to nie uroki turystyczne decydują o wyborze destynacji, ale znajomość języka obcego. Podczas 3-tygodniowego pobytu uczestnicy pogłębiają swoją wiedzę, nabywają nowe umiejętności zawodowe, szlifują język. W ciągu ostatnich dwóch lat ze staży skorzystało 91 uczniów (11 grup wyjazdowych z opiekunami) i 18 nauczycieli. Tak, nauczyciele również doskonalą swoje umiejętności. Przyglądają się pracy swoich zagranicznych kolegów i koleżanek ze szkół zawodowych Cypru, Austrii i Niemiec. Towarzyszą im przez 5 dni niczym cienie, bo takie jest właśnie założenie wyjazdów typu jobshadowing. Po powrocie wdrażają nowe metody pracy z uczniami poznane podczas zagranicznych doświadczeń.
 |
 |
Uczniowie przez 3-tygodnie pracują w zagranicznych restauracjach, hotelach, gdzie pod opieką swoich mentorów oraz opiekunów ze szkoły zdobywają konkretne umiejętności zawodowe. Działając w międzynarodowych zespołach, oczywiście bez pomocy tłumaczy, wykonują potrawy kuchni narodowych: Cypru, Francji, Słowacji, Niemiec. Obsługują także gości w tych restauracjach. Jak to wszystko im się udaje? Bardzo pomaga przygotowanie językowo - kulturowe i pedagogiczne realizowane przed wyjazdem w szkole. Po powrocie ze staży uczniowie z łatwością sporządzają: bryndzowe haluszki, ser vyprazany, wołowinę po burgundzku, krem brulee, sałatkę ziemniaczaną, halloumi czy krustenbraten.
Staż to nie tylko praca. Uczestnicy poznają atrakcje turystyczne odwiedzanego regionu, kraju. Zawierają międzynarodowe znajomości, nawet takie, które później przeradzają się w przyjaźnie.
Po powrocie uczniowie prezentują nowo poznane umiejętności na zajęciach zawodowych i w miejscach praktyk dzieląc się w ten sposób swoimi świeżymi doświadczeniami.

Bardzo istotnym walorem zagranicznych mobilności realizowanych w ramach programu Erasmus+ jest ich bezpłatny charakter. Wszystkie koszty pokrywane są ze środków unijnych. Czyli chcieć to móc! Nie ma bariery finansowej, liczą się tylko osiągane efekty. A skoro o efektach mowa - każdy uczestnik po zakończeniu stażu otrzymuje certyfikat Europass Mobility oraz dokument ECVET, które potwierdzają nowo zdobyte umiejętności i są uznawane w całej Unii Europejskiej. Rynek pracy tylko czeka na osoby mobilne, otwarte na nowe doświadczenia, znające języki obce.
Smaki Europy dały tyle wymiernych korzyści i przyciągały tylu chętnych, że Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie już stara się o realizację kolejnego projektu.
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.