Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
28.03.2024
czwartek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Twoja kariera
Wakacyjna praca dla studenta



Lato to dla wielu studentów jedyna możliwa okazja do zarobienia pieniędzy. Jedną z ciekawszych i bardziej opłacalnych form wakacyjnego dorobku jest praca kelnera w ogródku większej restauracji czy kawiarni. Czy młodzi będą tam mile widziani?


Restauratorzy ich komplementują. - Studenci są zawsze mile widziani. To fajni ludzie, którzy pomagają tworzyć klimat restauracji. Znają języki obce, mają poczucie humoru - mówi Wojciech Klimczak, menedżer restauracji U Fukiera. - Ich zaletą jest także swoboda wypowiadania się, duża kreatywność. Takie osoby są bystre i miłe. I zwykle zależy im na tej pracy - uzupełnia Łukasz Skrzeczyński, menedżer restauracji U Barssa.

Rzeczywiście ucząca się młodzież ma pewną przewagę nad konkurentami. Na studiach zdobywa się pierwsze szlify z rozmaitych dziedzin przydatnych w tak prozaicznym zajęciu jakim jest obsługiwanie gości kawiarni. Studenci, poza obcymi językami, najczęściej znają podstawy psychologii, socjologii, technik sprzedaży czy marketingu. To pomaga im budować pozytywne relacje z klientami. A z tego przecież żyją.

- Dobra i miła obsługa to trochę więcej niż połowa sukcesu. Studenci doskonale zdają sobie z tego sprawę. Są wykształceni, potrafią się świetnie porozumieć z naszymi klientami, których spora część to obcokrajowcy. Bywa i tak, że między klientem a kelnerem nawiązuje się wręcz coś na kształt przyjaźni - mówi Bogdan Grabowski z restauracji Kamienne Schodki. - Ich serwis i przede wszystkim kultura osobista są na najwyższym poziomie - dodaje Wojciech Klimczak.

Nawyków i ZUS-u brak

Najczęstszym powodem sezonowego zatrudniania studentów jest zmanierowanie części "starych" kelnerów. - Chętnie przyjmujemy do pracy uczącą się młodzież - mówi Łukasz Skrzeczyński. - Młodzi nie są zepsuci, nie nabyli jeszcze złych nawyków, jakie pojawiają się u osób dłużej pracujących w tym fachu. Dodajmy, że nie u wszystkich starych kelnerów oczywiście - podkreśla.

Nie chodzi tylko o brak złych nawyków. - Studenci spełniają trzy podstawowe warunki, przez co często są preferowani przy przyjmowaniu do sezonowej pracy - wyjaśnia Bogdan Grabowski. - Po pierwsze, są to ludzie już trochę "opierzeni" i pracę u nas traktują poważnie. Zarobione pieniądze przeznaczają najczęściej na swoje studia. Po drugie, mają zapewnioną opiekę zdrowotną, przy ich zatrudnieniu obowiązują preferencyjne stawki ZUS. Wreszcie ich przerwa idealnie pokrywa się w czasie z naszym zapotrzebowaniem, które z uwagi na letni charakter ogródków przypada na okres od czerwca do września.

Taką opinię potwierdzają inni restauratorzy. - Na pewno ważny jest też aspekt finansowy. Studenci, pracownicy sezonowi pracują na umowę-zlecenie, są więc po prostu tańsi - mówi Łukasz Skrzeczyński. - Sami też nas znajdują, nie dajemy żadnych ogłoszeń. Zwykle pojawiają się w okolicach sesji i po prostu pytają o pracę - dodaje.

Dla kogo ten zawód?

Prawdziwi kelnerzy pracujący stale w restauracji, podający wykwintne potrawy, obsługujący ważne osobistości na ogół kończą przynajmniej specjalny kelnerski kurs. Powstają nawet specjalne szkoły (najczęściej policealne) kształcące w sztuce kelnerskiej. Okazuje się jednak, że przy pracy w letnim ogródku kawiarni czy restauracji nie są wymagane żadne zaświadczenia i dyplomy. Praca najczęściej (choć nie zawsze) ogranicza się do serwowania piwa, drinków, napojów bezalkoholowych i deserów, rzadziej całej kolacji pod gołym niebem. Zresztą gdyby nawet klient zażyczył sobie coś specjalnego, młody kelner zawsze może liczyć na pomoc "starszych" kolegów.

- Studenci chętnie i szybko się uczą, a później są dobrymi pracownikami. Już po dwóch dniach radzą sobie całkiem nieźle - mówi Mariola Jóźwik, menedżer Fret@Porter.

- Nie ma preferencji, jeśli chodzi o kierunek studiów. Mieliśmy już studenta medycyny, architektury. Nie trzeba mieć też ukończonych żadnych kursów. Krótkie przeszkolenie nowi pracownicy odbywają pod okiem doświadczonych kelnerów - dodaje Aneta Starbała, menedżer Literackiej.

- Liczą się przede wszystkim dobre chęci. I przyjemność czerpana z pracy z ludźmi. Oprócz chęci na pewno istotna będzie znajomość przynajmniej jednego języka obcego, miła aparycja. - Dobrze gdy jest książeczka zdrowia, ale nie jest to warunek, bo można ją po prostu szybko wyrobić - wymienia menedżer Łukasz Skrzeczyński. - Ważne też są punktualność i kultura osobista - dodaje Mariola Jóźwik

Błażej Poboży
Gazeta.pl, 14 czerwca 2002
 [1]  2 następnanastępna strona (2 z 2)


 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak CompArt International Naczynia Polska Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000