Przedstawiamy Państwu wykaz niezbędnych dokumentów przy składaniu wniosku o zatrudnienie cudzoziemców:
Dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej (wypis z rejestru sądowego).
Umowa spółki (akt notarialny) w przypadku spółek prawa handlowego lub statut jednostki organizacyjnej w przypadku innych jednostek podlegających rejestracji.
REGON - statystyczny numer identyfikacyjny (uaktualniony w danym roku).
NIP - Numer Identyfikacji Podatkowej.
Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu we wpłatach podatków.
Informacja o liczbie zatrudnionych pracowników ogółem, w tym pracowników polskich, a także o rodzaju prowadzonej działalności.
Pismo z właściwego terytorialnie powiatowego urzędu pracy potwierdzające niemożność skierowania na tworzone miejsce pracy bezrobotnego zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy.
Kserokopia pierwszej strony paszportu cudzoziemca (ze zdjęciem) oraz stron na których dokonywane były wpisy dotyczące wiz.
Dokumenty stwierdzające posiadane przez cudzoziemca kwalifikacje zawodowe wraz z tłumaczeniem na język polski.
Po uzyskaniu zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca i po otrzymaniu przez niego wizy z prawem do pracy lub karty czasowego pobytu, zakład pracy w celu otrzymania zgody na pracę dla cudzoziemca powinien złożyć następujące dokumenty:
kserokopię udzielonego zezwolenia,
kserokopię udzielonej wizy lub karty czasowego pobytu,
kserokopię zameldowania cudzoziemca.
POUCZENIE:
Pracodawcy mają obowiązek na bieżąco informować powiatowy urząd pracy, właściwy dla siedziby pracodawcy, o wolnych miejscach pracy lub miejscach przygotowania zawodowego.
Pracodawca zatrudniający lub powierzający wykonanie innej pracy zarobkowej cudzoziemcowi nie posiadającemu karty stałego pobytu lub statusu uchodźcy w Rzeczpospolitej Polskiej bez zezwolenia lub zgody starosty lub na innym stanowisku albo innych warunkach niż określone w zezwoleniu lub zgodzie - podlega karze grzywny.
Zezwolenie i zgoda podlegają cofnięciu przez starostę, jeżeli cudzoziemiec jest zatrudniony lub wykonuje inną pracę zarobkową niezgodnie z uzyskanym zezwoleniem i zgodą, albo nastąpiła utrata uprawnień do wykonywania zatrudnienia lub powierzonej pracy.
Cofnięcie zezwolenia i zgody przed upływem okresu, na który zostały wydane, zobowiązuje pracodawcę do rozwiązania umowy, na podstawie której nastąpiło zatrudnienie lub powierzenie innej pracy zarobkowej, nie później niż w ciągu 3 dni od daty powiadomienia go o cofnięciu zezwolenia lub zgody.
Cudzoziemiec w pracy (cz.I)
|