W dniach 13 – 14 czerwca odbyły się ostatnie przed wakacjami zajęcia warsztatowe w ramach programu: „Kulinarny Instytut z Winterhalterem – Perfekcyjna Higiena – Wyśmienita Kuchnia”. Tym razem sześciu szefów kuchni, wytypowanych przez Autoryzowanych Dilerów firmy Winterhalter poznawało dania nowoczesnej kuchni polskiej.
Wśród uczestników znaleźli się:
- Marcin Biernat (Restauracja Piramida, Przemyśl )
- Tomasz Grabowski (Trattoria, Sosnowiec)
- Paweł Kolanowski(Restauracja Lawenda, Łódź)
- Arkadiusz Kropidłowski( Restauracja Splendido, Wrocław)
- Józef Steller (Restauracja Pod Brunatnym Jeleniem, Cieszyn)
- Krzysztof Wasiewicz (P.H. DAKRON, Krasiczyn)
Kulinarny Instytut z Winterhalterem propaguje hasło „Perfekcyjna Higiena – Wyśmienita kuchnia”. Każda kuchnia, niezależnie od specyfiki wymaga higieny. To w zasadzie nieodzowny element zdrowych i smacznych potraw. Tę kwestię z wykorzystaniem odpowiedniej chemii przybliżył uczestnikom Waldemar Hołówka - Ekspert ds. wdrożeń nowoczesnych technologii zaplecza kuchennego i zmywalni w firmie Winterhalter, członek elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Nasz ekspert wyjaśnił zasadność wprowadzania maszyn z serii GS 600 do mycia sprzętu kuchennego, z uwagi na ich innowacyjność i oszczędność energii, co jest ważnym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie kosztów.
Dodał również, że zmywarki serii GS 600 (GS630, GS640, GS650 i GS660) firmy Winterhalter zostały docenione przez elitarną organizację zrzeszającą najlepszych polskich szefów kuchni – Fundację Klubu Szefów Kuchni. Tym samym uzyskały rekomendację członków Fundacji jako sprzęty usprawniające warunki gastronomiczne.
Szkolenie trwało 1,5 godziny i było dobrym wstępem do praktycznej części warsztatów.
„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie” pisał Wincenty Pol i miał rację. Te słowa odnoszą się do wielu dziedzin, w tym również kuchni. Przygotowując potrawy kucharze bardzo często zapominają o naszych regionalnych produktach. Bazują na szynkach parmeńskiej, szwarcwaldzkiej, francuskich serach i innych zagranicznych dobrach. Tymczasem nasze rodzime, wędzone mięsa czy długodojrzewające sery równie smacznie komponują się w daniach. Nie zapominajmy o naszych dobrach narodowych i wspierajmy jak najczęściej polskich producentów. Dlaczego o tym wspominam. Ponieważ już na wstępie warsztatów prowadzący zwrócił na tę kwestię uwagę i zaproponował wędzony karczek jako smaczna przystawkę. Proszę mi wierzyć smakował naprawdę wyśmienicie.
Pierwszego dnia nasi kucharze wykreowali: nietypowe placki ziemniaczane z wędzonym łososiem i śmietaną, karczek wędzony podany z ciepłą macą i kremem chrzanowym. Kolejną kompozycją był tatar w sakiewkach z wołowego carpaccio podany z jajami przepiórczymi i talerz polskich serów długodojrzewających z konfiturą gruszkową i cebulową. Następnie panowie przygotowali coś na ciepło. Były to udka kurczaka podane z maślanym ziemniaczanym puree, brokułami i sosem cytrynowym.
Wtorek rano rozpoczął się od ryb. Pod nóż poszły śledzie w odsłonie tatarowej. Przyzwyczajeni do śledzia w oleju, occie czy śmietanie nawet nie pomyślimy by tę prostą, polską rybę ubrać w ciekawszą formę. Mimo wczesnych godzin tatar ze śledzia zrobił smakową furorę. Następnie krótkiej obróbce został poddany łosoś, który wylądował na głębokim talerzu w zielonym sosie z liści rzodkiewek. W drugiej zaś wersji, łosoś zaprezentował się w żulince z ziemniaków. Chrupiący trafił na talerz wraz z sosem chrzanowym i odrobiną oliwy. Z ryb wystąpił również pstrąg, wyfiletowany przez panów kucharzy znalazł się na talerzu w towarzystwie grzybów. Jako, że warsztaty dotyczyły kuchni polskiej dlatego nie mogło zabraknąć ozorka, który w wianuszku ze szparagów i sosie chrzanowym bardzo ładnie prezentował się, nie mówiąc już o wyśmienitym smaku.
Słodkim i jednocześnie ostatnim akcentem warsztatów był keks z waniliowym kremem i deser truskawkowy jako, że sezon na te owoce w pełni. Warsztaty w ramach Kulinarnego Instytutu z Winterhalterem to nie tylko wzbogacanie wiedzy kulinarnej, to przede wszystkim wymiana doświadczeń kucharzy, szukanie ciekawych rozwiązań i możliwości. To również sprawdzenie się w innych potrawach niż te, które tworzymy na co dzień. Warsztaty to nic innego jak poszerzanie horyzontów kulinarnych i otworzenie się na nowe rozwiązania.
Kolejne warsztaty z kuchni polskiej za nami. Teraz dwa miesiące wakacji, choć nie oznacza to, że kucharze mają mniej pracy. A już we wrześniu warsztaty z kuchni francuskiej.
Gorąco zapraszam!
Patron honorowy:
Patron medialny:

 |
Winterhalter Gastronom to przodujący europejski producent przemysłowych zmywarek do naczyń. Firma specjalizuje się w produkcji zmywarek dla piekarni i cukierni oraz hotelarstwa, gastronomii a także zakładów żywienia zbiorowego. |
Paleta produkcyjna obejmuje: maszyny do mycia naczyń, szkła, sztućców, garnków, blach do pieczenia przyrządów kuchennych, zmywarki tunelowe z przenośnikiem taśmowym. Winterhalter nie tylko dostarcza zmywarki. Swoim klientom oferuje kompletne systemowe rozwiązania: od uzdatniania wody, poprzez szybkie, niezawodne i oszczędne w eksploatacji zmywarki, po środki czyszczące i nabłyszczające oraz odpowiednio dostosowany osprzęt (stoły, kosze, etc.).
Dorota Karwacka
PR smarten.pl Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.
|