Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
23.07.2024
wtorek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Twoja kariera
Nieobecny usprawiedliwiony

W życiu każdego człowieka zdarzają się takie sytuacje, w których nie może on świadczyć pracy. Dlatego ustawodawca przewidział możliwość skorzystania przez takiego pracownika z urlopu okolicznościowego.

Pewne zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa, które uniemożliwiają pracownikowi stawienie się do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika, należy uznać za przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy.

Zwolnienie od pracy

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy na rzecz pracodawcy. Jednakże mogą wystąpić pewne okoliczności, w których pracownik jest zwolniony z tego obowiązku. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281) pracodawca musi zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa.

Pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika wezwanego do osobistego stawienia się:

  • przed właściwym organem w zakresie powszechnego obowiązku obrony,
  • na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządowej, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia,
  • który bierze udział w czynnościach sądowych jako biegły w postępowaniu administracyjnym, karnym przygotowawczym,
  • wezwanego w charakterze świadka lub specjalisty w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez NIK,
  • pracownika będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej, na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu oraz na czas uczestniczenia w szkoleniu przeciwpożarowym, jednak w wymiarze nie dłuższym niż 6 dni w roku kalendarzowym.

Powyższy obowiązek dotyczy również pracowników zwalnianych na czas wykonywania obowiązku świadczeń osobistych, w trybie i na warunkach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Czas takiego zwolnienia został jednak ograniczony do czasu niezbędnego do dokonania powyższych czynności. W momencie, kiedy pracownik załatwi już wszystkie sprawy, musi powrócić do pracy.

Zasadą jest, że za czas takiej nieobecności pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Jeżeli jednak obowiązujące u danego pracodawcy przepisy przewidują, że za czas takiego zwolnienia pracownikowi należy się wynagrodzenie, to pracownik powinien je otrzymać bez względu na czas swojej nieobecności. Natomiast gdy zakładowe przepisy nie regulują tej kwestii, to pracownik, który został wezwany w powyższych sprawach, może domagać się od właściwego organu rekompensaty za utracony zarobek.

Pracodawca nie ma obowiązku zwolnienia pracownika od pracy w przypadku „wezwania go” do wzięcia udziału w naradzie organów samorządu terytorialnego, poświęconego realizacji celów społecznych (wyrok SN z 5 listopada 1998 r. I PKN 350/98 OSNAP 1999/24/777).

Aleksandra Nowak
Doradca Hotelarza Nr 5/2003
 [ 1 ]  2  3 następnanastępna strona (2 z 3)


 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000