Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
23.07.2024
wtorek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Cukiernia M&K
Debic
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Twoja kariera
Rewolucja w rekrutacji? Praca bez CV! Video rekrutacja – nowoczesny sposób pozyskiwania odpowiednich pracowników


Na rynku HoReCa pojawiło się nowe narzędzie umożliwiające przeprowadzenie szybszej i dokładniejszej rekrutacji.

Video rekrutacja to sposób na to, aby siedząc wygodnie w fotelu, bez zbierania papierowych CV poznać prezencję kandydata, zbadać znajomość języków obcych, zapytać o doświadczenie zawodowe, wymagania finansowe czy dyspozycyjność.


Nowa usługa o nazwie Praca Bez CV, jak sama nazwa wskazuje, proponuje odrzucenie CV jako narzędzia procesu rekrutacji. Niemożliwe? A jednak. Przypomnijmy sobie CV, które ostatnio oglądaliśmy – czy naprawdę są one najważniejsze?

Zacznij od rozmowy: 2 minuty wystarczą


Pośród restauratorów, hotelarzy i większości innych pracodawców często słyszy się słowa: „Nie potrzebuję CV, muszę kandydata zobaczyć, usłyszeć, porozmawiać. Zobaczyć jak się zachowuje i jak mówi. Wystarczają mi średnio 2 minuty i już wiem, czy ktoś nadaje się do pracy u mnie, czy nie.

Jeśli tak jest na prawdę, to nowa usługa trafia w dziesiątkę, ponieważ to co oferuje Praca Bez CV to właśnie te pierwsze 2 minuty rozmowy.

Korzystając z serwisu pracodawca zadaje kandydatom pytanie i otrzymuje stronę internetową ze specjalnym formularzem dla kandydatów. Kandydaci odpowiadają w formie nagrań video. Nagrania dostępne są dla pracodawcy po zalogowaniu się w systemie o dowolnej porze dnia lub nocy.

Tak działa Praca Bez CV i to w zasadzie wystarczy, aby nawiązać pierwszy kontakt i zacząć rozmowę – w sposób wygodny dla obu(!) stron. Nowa usługa w przeciwieństwie do np. Skype nie wykorzystuje komunikacji video na żywo, więc nie wymaga obecności obu stron w tym samym czasie.

Nagrania video zamiast CV = korzyści

Pomimo, że w serwisie mogą być tworzone dłuższe nagrania, to jednak średnia długość nagrań kandydatów to właśnie 2 minuty. Badania wykazują, że 2 minuty nagrania video są w stanie przekazać tyle samo informacji co 10 stron tekstu!  (Źródło: Gemius SA “Konsumpcja mediów. Sposoby korzystania z mediów wśród internautów” 2009)

Stosując technikę video już na samym początku procesu rekrutacji otrzymujemy narzędzie daleko bardziej potężne od papierowego CV - co do tego nie ma wątpliwości. To jednak nie wszystko – formuła serwisu takiego jak Praca Bez CV pozwala już na wstępie otrzymać (zdalnie) od kandydatów odpowiedzi na konkretne pytania zamiast ogólnego i informacyjnego CV. Pozwala to w sposób istotny zaoszczędzić czas i daje gwarancję tego, że pracodawca (nieświadomie!) nie odrzuci dobrych kandydatów jedynie na podstawie komputerowego wydruku CV.

Twórcy serwisu twierdzą, iż szacunkowo, pracodawcy korzystający z serwisu zaoszczędzić mogą około 60% czasu na obsłudze całego procesu rekrutacji.

Kolejnym wskazywanym problemem podczas rekrutacji jest niska jakość treści dostarczanych CV. Często znaleźć w nich można mało znaczące, enigmatyczne zapisy czy zdjęcie mające niewiele wspólnego z rzeczywistością. Pamiętajmy również, że w obecnych czasach popularne jest kopiowanie wzorów CV i listów motywacyjnych z internetu, co dodatkowo pomniejsza wartość klasycznych podań o pracę.

Chcąc podkreślić skalę tego zjawiska, twórcy serwisu Praca Bez CV używają nawet dwuznacznego  określenia Generacja CV (operacja kopiuj-wklej wywoływana jest na komputerze kombinacją klawiszy ctrl-C, ctrl-V).

Ciekawą informacją udzieloną na temat działania usługi jest to, że zgłasza się nieco mniejsza ilość kandydatów, jednak ich determinacja w podjęciu pracy jest większa. Twórcy Pracy Bez CV tłumaczą to właśnie faktem zastosowania techniki video, która sama w sobie wymaga większego zaangażowania.

Bez wątpienia zastosowanie video w procesie rekrutacyjnym daje „lepszy obraz” kandydatów i lepsze przygotowanie do późniejszej bezpośredniej rozmowy. Otrzymujemy w końcu również szansę oderwania się od choćby części biurokratycznych obyczajów. Tu mamy szczęście, bo żadne obowiązujące prawo nie wymaga stosowania CV...
 
Video ma szansę w HoReCa
Często duża rotacyjność personelu w sektorze HoReCa jest sporym problemem. W praktyce stosuje się różne sposoby rekrutacji pracowników, jednak zawsze przed zatrudnieniem nowej osoby przeprowadzana jest z nią rozmowa. Zwłaszcza w mniejszych firmach trudno sobie wyobrazić zatrudnienie nowego współpracownika bez uprzedniej rozmowy z nim. Dlaczego zatem nie zacząć od razu od rozmowy?

Serwis Praca Bez CV zadaje takie pytanie i w odpowiedzi daje taką możliwość. Czyni to w sposób prosty, elegancki i bez zbędnych komplikacji technicznych – zastosowanie techniki internetowego video wydaje się być naturalne.

Twórcy serwisu tłumaczą, że realia pracy właścicieli restauracji przeważnie nie pozwalają na wprowadzanie złożonych technicznie rozwiązań wymagających czasu i szkoleń. Z drugiej strony jednak zapotrzebowanie na wszelkie udogodnienia jest ogromne i dlatego proponują rozwiązanie minimalistyczne, które przede wszystkim nie zakłóca dotychczasowych, wypracowanych już sposobów rekrutacji... czyli rozmowy z kandydatem.

Serwis posiada już pierwsze pozytywne recenzje - właścicielka jednej z toruńskich restauracji mówi: Mogłam zobaczyć sposób zachowania i wypowiedzi kandydatów. To ważne w przypadku kelnerów. To była najprzyjemniejsza i najszybsza rekrutacja od wielu lat.

Sami kandydaci zapytani o opinię mówią: Pierwszy raz spotkałam się z taką formą przyjęcia mojego podania do pracy. Jestem miło zaskoczona. To coś nowego i sądzę, że o wiele łatwiejszego.

Wygląda na to, że serwis Praca Bez CV poprzez swoją prostotę i czytelne korzyści dla właścicieli restauracji i hoteli, ma szansę na sukces. Wydaje się on po prostu dobrym pomysłem. Dodatkowym i może decydującym argumentem na korzyść nowej usługi mogą być niewygórowane koszty korzystania z niej.

Więcej informacji na temat nowego serwisu wspierającego rekrutację pracowników w sektorze HoReCa znaleźć można na stronie internetowej www.pracabezcv.pl

Działanie serwisu sprawdzała Justyna Piechurska – Gastrona.pl

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione. Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000