Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
27.02.2024
wtorek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Cukiernia M&K
Debic
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Twoja kariera
Szkolenie domowych wędzarzy i masarzy dla działalności MOL i RHD


„Weź się za wołowinę” – pod takim hasłem w kompleksie gastronomicznym „Pod Wiatrakiem” w Warcie w powiecie sieradzkim odbywało się dwudniowe (13-14 października2021r) szkolenie, w którym uczestniczyli między innymi lokalni rolnicy, hodowcy bydła mięsnego, restauratorzy i pracownicy lokali gastronomicznych, a także uczniowie Technikum Gastronomicznego ZSP nr. 2 w Sieradzu.
 
 
Uczestnicy szkolenia mogli się przekonać, że typowe, działkowe grillowanie – choć coraz bardziej popularne – nijak się ma do sztuki przyrządzania mięsa zgodnie z zasadami barbecue. Zanim poznali tajniki bbq, wysłuchali interesujących wykładów Jacka Kucharskiego, lekarza weterynarii, eksperta w zakresie działalności MLO i RDH. Kursanci poznali podstawy unijnego i krajowego prawa żywnościowego, zasady zakładania działalności gospodarczej w formule: MOL i RHD. Wykłady dotyczyły także pozyskiwania i technologii obróbki mięsa wołowego i dodatków do żywności, a także głównych zagrożeń związanych z dojrzewaniem i przechowywaniem mięsa wołowego.

Spotkania z doktorem Jackiem Kucharskim były wstępem do wykładów i zajęć praktycznych jakie prowadzili Leszek Kosarzecki i Mariusz Nowicki z „Akademii Grilla, BBQ i Wędzenia Smoker” oraz Masarstwa Tradycyjnego. Uczestnicy szkolenia poznawali m.in. zasady peklowania, wędzenia i grillowania mięsa wołowego. Eksperci udowodnili, że wołowina – uznawana za mięso bardzo trudne w obróbce i w przygotowaniu – jest znakomitym produktem grillowym. Jednak by stać się Mistrzem trzeba poznać wszelkie  tajemnice – począwszy od sposobu przechowywania, peklowania i marynowania, po wybór obróbki termicznej (grillowanie, bbq, wędzenie na zimno, ciepło i gorąco). Pomocnym może się okazać także wybór urządzeń do obróbki termicznej w których jako źródło temperatury stosuje się odpowiednie drewno liściaste.


Zajęcia praktyczne, zorganizowane przez członków Akademii Grilla, prowadzono przy wykorzystaniu różnych urządzeń do grillowania, bbq i wędzenia. To właśnie na nich przyrządzono do degustacji kilka dań z wykorzystaniem mięsa wołowego. Oprócz znakomitego żebra wołowego można było spróbować różnych wariantów wołowych dań przyrządzonych w formie bbq, grilla i wędzarni. Hitem było danie – wołowina po Azjatycku TaTaki  przygotowana przez Mistrza Mariusza Nowickiego.

Maturzyści z sieradzkiego technikum byli zachwyceni nie tylko znakomitymi daniami z wołowiny, ale przede wszystkim sposobem prowadzenia zajęć, które – co podkreślali – dały im nowe spojrzenie na gastronomię - w niedalekiej przyszłości miejsce ich pracy. Zapowiedź prowadzenia podobnych warsztatów w ich szkole, a po ich zakończeniu możliwość zdobycia zawodu „Kucharz grill i bbq” spotkała się z niekłamany entuzjazmem. Jak zapewniają organizatorzy z SRW RP - wszystko wskazuje na to, że szkolenia, kończące się egzaminem i certyfikatem państwowym odbędą się na wiosnę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr. 2 w Sieradzu.
 
 
Organizatorzy programu, promującego mięso wołowe, pt.: „Szkolenie domowych wędzarzy i masarzy dla działalności MOL i RHD” nie kryją satysfakcji po udanym spotkaniu w Warcie. Jego uczestnicy wskazywali na profesjonalizm prowadzących warsztaty, którzy w interesujący sposób potrafili przekazać wiedzę na temat mięsa wołowego i jego nowatorskich możliwości przygotowania w urządzeniach grillowych i wędzarniach.

W degustacji, kończącej cykl szkoleń, udział wzięli nie tylko ich uczestnicy, ale także przedstawiciele władz powiatu sieradzkiego, gminy i miasta Warta oraz lokalnych stowarzyszeń hodowców bydła mięsnego. Wszyscy byli pod wrażeniem serwowanych dań z mięsa wołowego, ich smaku i jakości. Włodarze z regionu wyrazili chęć organizowania podobnych szkoleń w przyszłości. Jest ogromna na to szansa, ponieważ beneficjenci programu liczą na pozytywną decyzję Komisji Zarządzającej Funduszem Promocji Mięsa Wołowego na kontynuowanie programu.

Szkolenie przygotowało Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP
Program sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego
 

Tekst i zdjęcia: Bożena Skarżyńska

RELACJA FILMOWA

 

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione. Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak CompArt International Naczynia Polska Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000